Подорож на Волинь нікого не залишає байдужим. Повне єднання з природою, аромат свіжості навколо просто переповнить Вас. Це дивовижний край, де безліч мальовничих річок, блакитних озер. А які ліси на Волині! То тут, то там посеред лісової хащі або з таємничого урочища дивляться в небо блакитні очі озер, які в народі називають «очима» волинської землі.
Каскад з озер на Волині носить назву Шацькі озера (біля міста Шацьк). Це справжня перлина українського туризму. До них з'їжджаються туристи з усієї України і навіть всього світу. Вони також ідеально підходять для дитячого відпочинку. Адже на берегах Шацьких озер розміщено багато баз відпочинку, приватних будинків і котеджів. Санаторії та пансіонати розраховані на сімейний відпочинок, є дитячі та спортивні табори.
Найбільше і найвідоміше з Шацьких озер - Світязь (площа - понад 26 000 га, глибина - 58 м). «Шацький король» не довіряє нитки свого життя жодній річці. Озеро живлять підземні джерела. Такому "підживленню" може позаздрити навіть Байкал, в який впадають більше 300 річок.
Світязь - найглибше озеро не тільки в Україні: він глибше Азовського моря, прославленого угорського Балатону. За площею Світязь поступається в Європі тільки деяким озерам в пониззі Дунаю. Води його настільки чисті і прозорі, що дно можна розгледіти на восьмиметровій глибині.
Відпочиньте від міського шуму, надихайтеся свіжим лісовим повітрям, рушайте на екскурсію - пішу і на човнику.
Варіанти відпочинку на Шацьких озерах доволі різноманітні:
· прогулянки лісом (збір ягід, грибів, матеріалів для майбутніх виробів);
· катання на човнах, катамаранах;
· риболовля;
· відвідування Шацького національного парку.
Можна вдосталь намилуватися на качечок, лебедів (діткам це буде особливо цікаво).
Приїжджати на відпочинок сюди можна цілий рік. Але якщо Ви хочете накупатися в чистій воді місцевих озер, краще це зробити влітку. Добре провітрювання місцевості захистить від спеки, а цілюще хвойне повітря створює прекрасні умови для відпочинку в будь-яку пору року. У лісах дозріває безліч ягід - суниця, чорниця, брусниця, а на кордоні літа з осінню - ожина. А ще в цей час багато грибів.
А ось пробудження природи навесні залишить романтичний слід у душі. Навесні розпускаються вербові котики і проліски, багно, вовче лико, черемха, ліщина і тополя. Природа оживає, хочеться жити і творити!
Також колоритно виглядає край восени, коли дерева одягнені в золоте оздоблення, або взимку, коли всі в білому покривалі.
Найцікавіше про озеро Світязь:
1. Якщо подивитися на озеро Світязь зверху, то воно чимось нагадує мамонта, котрий приліг відпочити серед вічнозеленого лісу.
2. Озеро Світязь справедливо називають українським Байкалом, так як його води аналогічно прозорі і чисті, воду з озера можна використовувати для пиття.
3. Вчений Павло Тутковський ще 1899 року, провівши свої перші дослідження, пов'язав походження озера з дією льодовика зі Скандинавських гір. Очевидно саме він прикотив сюди величезні валуни, які нині прикрашають береги Шацьких озер.
4. Озеро Світязь харчується потужними підземними водами, а також атмосферними опадами. Цікавим є також той факт, що не одна річка в озеро Світязь не впадає. Стікає вода з допомогою штучного каналу, який був прокладений ще у 1887 році. Зараз рівень води тут регулюється з допомогою функціонуючого бетонного водоспуску.
5. Шацькі озера можна назвати рибним раєм, бо в них мешкає до тридцяти видів риб, серед яких: окунь, щука, вугор, сом, в'юн, лящ і багато інших видів. З акліматизованих: канадський сомик, сазан амурський, судак звичайний, вугор річковий.
6. Навколишні ліси багаті на гриби, журавлину, брусницю, чорницю. Також озерний край славиться лікувальними грязями і мінеральними джерелами.
7. Вода в озері Світязь вважається цілющою і корисною для організму людини. Колись воду з озера Світязь возили до Варшави, щоб місцеві красуні дарували собі прийом в ній косметичної ванни.
8. Озеро Світязь має дивну притягальну силу. Велика кількість людей приїжджає щоб помолитися в Храмі, який знаходиться недалеко від озера вже більш як 160 років і вважається пам'яткою архітектури національного значення. Недавно при Храмі заснували Петропавлівський чоловічий монастир.
Легенда озера Світязь
Як і всі красиві і відомі місця, озеро Світязь оповите легендами. Одна з них поклала початок створення балади Адама Міцкевича «Світязь».
Згідно переказу, під час правління литовського князя Міндовга в ХIII столітті, на місці озера було розташовано місто Світязь. Одного разу, під час війни, всі чоловіки покинули місто, щоб допомогти великому князю в обороні Новогрудка.
Коли ворожі війська підійшли впритул до Світязя, жителі почали підпалювати свої будинки, тому як розуміли, що місто відстояти вони не зможуть. Вони не могли прийняти підкорення і рабство. За їх благання палаюче місто просто провалилося під землю разом із завойовниками, а на його місці виникло прекрасне озеро.
Самі Світязяни, жителі канувшого міста, відродилися знову у вигляді прекрасних квітів, які густо прикрасили береги озера. Деякі старожили стверджують, що іноді, тихими спокійними ночами, на дні озера можна побачити бруківку затонулого міста.
Обов'язково заплануйте відпочинок на Волині та відвідайте Шацькі озера! Буде здорово, ось побачите!
Вартість проживання від 85 грн. за добу з однієї людини без харчування:
База відпочинку «Світязь» (Гряда – Шацьк)
Пансіонат «Шацькі озера» (Світязь)
База відпочинку «Автомобіліст» (Гряда – Шацьк)
Вартість проживання за номер від 340 грн. за добу:
База відпочинку «Фенікс» (Гряда – Шацьк) 2-х разове харчування
База відпочинку «Мотор» (Гряда – Шацьк) без харчування
База відпочинку «Феміда» (Гряда – Шацьк) без харчування
База відпочинку «Між трьох озер» (смт Шацьк) без харчування