Чехія – країна дуже смачного пива, богемського кришталю, батьківщина Франца Кафки і Карела Чапека.
Багатство історико-архітектурної спадщини і фешенебельні курорти привертають в цю європейську країну всю більшу кількість туристів. У сьогодення популярні як екскурсійні тури до Чехії, так і тури, пов'язані з оздоровленням. Особливого уявлення не вимагають такі чеські курорти, як Карлови Вари, Маріанські Лазні, Маховий озеро, Подебради та інші. Туристи, які приїжджають до Чехії на відпочинок, відвезли з собою найкращі спогади і безліч цікавих фото.
Карлови Вари розташовані в долині на місці злиття двох річок – Теплі і Огри. Згідно легенді, цілющі гарячі джерела Карлових Вар були відкриті римським імператором Карлом IV. Сьогодні це відомий курорт з розвиненою інфраструктурою і безліччю здравниць і готелів, куди приїжджають поправити здоров'я з різних куточків європейського континенту. Курорт Маріанськіє Лазні знаходиться на висоті понад 600 метрів над рівнем моря. Курорт налічує близько 40 різноманітних цілющих мінеральних джерел.
Знайомство з Чехією слід почати з
Праги. У столиці Чехії туристів зацікавить, в першу чергу, Старе місто з собором Святого Вита, Королівський палац, Празький град, Страговській монастир, костьол того, що Піднесло Богородиці, Бельведер - палац королеви Ганни, барочна бібліотека, Карлов міст, Золотце вулиця і безліч інших пам'ятників.
Примітно, що декілька історичних пам'ятників центральної частини міста внесені в список світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Інші визначні пам'ятки Чехії: карстові Конепрусськіє печери, місце паломництва Лорета і Лоретанськая скарбниця, церква Св. Жоста, будинок Золотої Корони, коледж Єзуїтів в Чесання Крумлов, склеп Шварценбергов, монастир августинцев, костьол Святого Ілії, Баргина лазня в Требоне, фортеці, королівській резиденції, вівтарі Поклоніння трьох Королів в Звікове, Подебрадській замок з циліндровою баштою і скульптурою короля Іржі, музей, храм Піднесення Святого Хреста на березі ріки Лаби і безліч інших. Не забудьте зробити фото пам'ятників архітектурно-історичної спадщини Чехії.
Безсумнівно, найвідоміший і найпопулярніший у туристів місто Чехії - прекрасна Прага. Хтось ще згадає Брно або Карлові Вари: всі ці міста не випадково користуються такою любов'ю у мандрівників, адже тут є і чудова архітектура, і чудова кухня, і неповторна атмосфера. Але опинившись в Чехії, не варто нехтувати і меншими містами - не настільки відомі, вони володіють все тими ж принадами, але набагато менш багатолюдні і умиротворені. Практично кожне місто Чехії добре по своєму, скрізь вас чекають красиві старовинні вулички, смачна їжа і привітний прийом.
Завдяки м'якому, центральноєвропейському клімату, влаштувати екскурсію по чеським містам можна в абсолютно будь-який час року. Старовинними вулицями як столичної пишної Праги, так і по вулицях маленьких провінційних містечок приємно гуляти і влітку, і навесні, і восени, а коли земля вкривається білим, на головних старовинних площах починають відкриватися різдвяні ярмарки, і аромат глінтвейну перемежовується з ароматом що смажаться прямо під відкритим небом ковбасок.
Неможливо перелічити всі визначні пам'ятки столичної Праги, їх тут так багато, що очі розбігаються в різні боки, а об'єктиви фотокамер не можуть сфокусуватися на чомусь певному. Кожен знаходить в столиці Чехії щось своє: середньовічні вулички або ренесансні будинки, фортечні стіни і собори, які пам'ятають перших чеських королів і Яна Гуса, безліч музеїв та галерей, зоота аквапарки.
Ну і одна з головних визначних пам'яток - чудові чеські пивні, де можна відпочити і розслабитися в затишній атмосфері, за кухлем бурштинового напою.
В Чеському Крумлові практично повністю збереглася забудова 18 століття, а саме містечко знаходиться в оточенні лісів національного парку Шумава. Що знаходиться неподалік від Праги Кутна-Гора славиться величним готичним собором і знаменитою каплицею Всіх Святих з Костница. Моравське місто Оломоуц відоме завдяки своєю бароковою архітектурою і просторим площам з прекрасними фонтанами. Горде ім'я «Моравської Венеції» носить і інше місто регіону - Телч. Як не складно здогадатися, названий він так за характерну архітектуру і безліч каналів і водойм. Літомишль, батьківщина знаменитого чеського композитора Бедржиха Сметани, рясніє будівлями в стилі бароко. Відоме місце відпочинку і лікування вже кілька століть - Карлові Вари і донині пропонують поєднати корисне з приємним - відпочинок з лікуванням.
Популярні і мінеральні джерела, розташовані в містах Франтішікови Лазне і Маріанські Лазне. У містах панує розслаблююча, курортна атмосфера. Міста Брно і Чеське-Будейовіце, а також невелике село під Прагою Велке-Поповіце, в числі іншого є центрами пивоваріння, і на кожен з заводів проводиться екскурсії, після яких можна дуже смачно пообідати і покуштувати найсвіжішого пива, звареного тут же.
Одним словом варто побувати в кожному місті, а ще краще по декілька разів.
ЧЕСЬКА КУХНЯ
Чеська кухня — утворилася з місцевих кулінарних пристрастей і численних запозичень. Вона відрізняється ситними стравами і соковито-солодкими десертами. Найхарактерніші для чеської кухні страви — печеня зі свинини і кнедлики. Гарніри досить різноманітні — картопля (варена, смажена, фрі), овочі. Делікатесом чехи вважають смажену гусятину.
Мистецтво
чеських кулінарів славиться далеко за ме
жами Чехії. Смакова основа страв чеської кухні і зараз залишилася такою ж, як і багато років тому. Збереглася безліч старовинних рецептів, за якими чеські господарки із задоволенням готують і зараз. Однією з причин розвитку саме традиційної чеської кухні і наявності у ній величезної кількості різноманітних страв стало видання численних кулінарних книг. Їх автором була Магдалена Добромілова-Реттігова — видатний кухар і не менш видатна особа у середовищі чеських діячів відродження. Але її кулінарна книга була найкращим здобутком і пережила її поетичні доробки. Своїми книгами вона ніби перетворила і реформувала чеську кухню. Оскільки раніше в чеській кухні овочі використовувалися вкрай рідко, Магдалена Добромілова-Реттігова їх пропагувала широке використання. Ця «Матрона в білому ковпаку», яку знає кожна дитина в Чехії, взагалі стала синонімом смачної чеської кухні. Про продукти пані Реттігова говорила ласкаво, ніби про маленьких дітей. Однак, необхідно розповісти про певні запозичення чеської кухні від кухонь сусідніх країн. Зокрема, не випадкова схожість австрійської і чеської кухонь. Чехи так само як і австрійці вважають основною традиційною їжею біфштекси, відбивні, пиріг штрудель чи запозичений в угорців гуляш.
У чеській кухні, так само як і в українській, для приготування страв використовують ті ж самі продукти. Але дуже важливо як приготувати. М'ясо чехи завжди готують із соусом. До печеного м'яса чи риби обов'язково додають кмин і поливають карамельним соусом. В українській кухні із здобного тіста печуть пампушки, тістечка, а в чеській кухні — калачі, що прикрашаються згори. А ще —булки, булочки з маком, сиром, джемом, повидлом. І звичайно ж зовсім крихітні булочки, политі солодким соусом. ЧЕСЬКЕ ПИВО
Чехів пити пиво навчили сусіди - баварці. Найстаріша місцева пивоварня перебувала в Бржевновском монастирі - там ще в 993 році стали варити напій з хмелю та солоду. А сьогодні в кожному містечку чи селі роблять власне пиво.
Історичним центром пивоваріння вважається містечко Чеські Будеевіци на півдні країни. У цій області, яка раніше називалася Богемії, пиво виробляється з XIII століття. Наприкінці XIX століття в околицях Будеевіц, по-німецьки Budweis, існувало кілька пивоварень. Їхніми господарями були в основному німці. У 1895 році чеські підприємці об'єднали свої капітали і відкрили броварню, яка зварила перше Budweiser. Сьогодні цій марці належить 7% місцевого ринку. Це найвідоміше чеське пиво в світі. У Німеччині, наприклад, воно посідає третє місце за обсягами продажів серед імпортних сортів пива.
У Середні віки чеське пиво було виключно темним. Але в XIX столітті все змінилося. У 1841 році австрійський пивовар Антон Дрегер винайшов новий спосіб бродіння, завдяки якому з'явилося легке світле пиво. Пізніше датчанин Еміль Хансен створив особливий вид пивних дріжджів, які значно поліпшили якість напою. Чеські пивовари не роздумуючи взяли все це до уваги і створили знамените пілзеньске світле - «Пілзенскій Праздрой», або «Пілзеньске старе джерело», по-німецьки-Pilsner Urquell, абсолютно новий тип пива. Багато знаменитих пивних марок - і німецький Holstein, і датська Heineken - перейняли пілзеньску технологію, яка стала міжнародним пивним еталоном. Але, звичайно, справжнє пілзеньске можна спробувати тільки в Пілзні. Можливо, справа в унікальній воді, б'є з місцевих надр, що надає пиву неповторний смак і аромат.
У Пілзні також варять чудове пиво Gambrinus. Іншою чеською маркою з світовим ім'ям стало Budvar, більше відоме по німецькому варіанту його назви - Budweiser. Цей гіркувато-солодкий напій, популярний ще за часів Фердинанда I, навіть занесено в Книгу рекордів Гіннесса. І сьогодні його виробництво складає майже половину загального обсягу пивоваріння у Чехії. Втім, не менш знамениті й улюблені такі чеські марки, як Staropramen, Velvet, Krusovice.
Улюблений спосіб вражати уяву гостей з «диких», тобто не прославлених пивними традиціями країн - це класти на пінну шапку монету. На цьому чарівному білосніжному хмарі монета лежить як на перині.
Пиво не горілка - мало не вип’єш. За обідом пара кухлів - це мінімум, деякі беруть по три-чотири, а рекордсмени, як розповідають, в змаганнях «від дзвінка до дзвінка» вхитрялись пропустити по двадцять кухлів і більше.
Чехія - країна правильного і смачного пива, законодавиця класичних сортів, берегиня секретів.
РОЗВАГИ
Празький міжнародний марафон. Ось уже десять років Прага є місцем проведення цієї події, знаменитої не лише у спортивному житті країни, а й у культурній, оскільки з 1999 року одночасно з марафоном проводиться музичний фестиваль «Старопрамен». На кілька днів Прага перетворюється на велику спортивно-культурну арену.
Обід на телевізійній вежі. Побудована в 1992 році в самому густонаселеному районі Праги, вежа викликала бурю протестів місцевих жителів, які, побоюючись за своє життя, сумнівалися в міцності зведеної споруди. Дійсно, висота вежі 216 метрів, вага її конструкції - 11800 тонн. Для того щоб хоч якось згладити виниклі з городянами розбіжності, керівництво телевежі пішло на хитрість: стіни башти прикрасили пластиковими фігурками повзаючих немовлят, символізуючи високий ступінь безпеки конструкції. Це було задумано як тимчасовий захід, але коли прийшов час демонтувати фігурки, громадськість знову обурилася, зажадавши повернути немовлят на своє місце. Так конфлікт був вичерпаний, а плазують немовлята отримали на башті свою постійну прописку.
Поєдинки лицарів в музеї Середньовіччя. Опинитися свідком лицарських поєдинків, переодягнених в костюми епохи кінця XII століття, запрошує музей Середньовіччя, розташований в самому центрі Праги. Зали музею, виконані в романському стилі, перенесуть відвідувачів в епоху доблесних лицарів, впливових дворян і безстрашних правителів.
Полювання на муфлона в одному з кращих мисливських господарств Чехії, розташованому за 25 км від Праги. Можна розміститися в мисливському будиночку прямо в господарстві або в одному з готелів Праги. Муфлон - різновид маленьких диких баранів. У разі успіху гарантоване вивезення трофею, з оформленням всіх необхідних документів. Крім цього, господарство надає можливість полювання на кабанів, косуль і дичину.
Розважальний центр «Laser games», розташований в центрі Праги, неподалік від Вацлавської площі, дуже популярний серед молоді. Крім величезної кількості ігрових автоматів, центр залучає своїх відвідувачів тактичною грою, яка дає можливість в рамках реального часу битися з суперниками, опинившись з ними віч-на-віч у лабіринтах «космічного простору» - зала площею 800 м2.
Травесті-шоу. Прага - місто багатогранне, тут мирно уживається багатобарвна палітра всіх сексуальних, соціальних і національних меншин. Все це є і в інших столицях світу, але в Празі це виглядає якось по особливому, і по святковому весело. Підтвердженням тому є величезна кількість всіляких травесті-шоу та лесбі-фестивалів.
Уротичний ярмарок. Празька осінь вабить до себе туристів не лише знаменитими фестивалями класичної музики, а й, що стали вже традиційними, ярмарками «Еротика і Сексу». Це один з найбільших в Європі форумів представників порноіндустрії, який з кожним роком стрімко набирає свою популярність, збираючи в Празі все більшу і більшу кількість учасників і, відповідно, глядачів.
ФЕСТИВАЛІ
Фактично щодня в Чеській Республіці відзначається як день якого-небудь святого, Прага ж «насичена» всілякими карнавалами, фестивалями і святами буквально «до країв». 30 квітня в Празі проходить барвиста чеська версія «Вальпургіснахт» («паленої Чародейнік») - дохристиянський по суті фестиваль спалювання відьом, покликаний сприяти відображенню сил зла. Висока культура заходів і широка міжнародна участь характерні для фестивалю «Празьке яро» (Празька Весна). Міжнародний фестиваль музики проходить в квітні-травні, празький Міжнародний Книжковий Ярмарок - у травні, а знаменитий міжнародний Фестиваль Моцарта - у вересні.
В Брно також проводиться велика кількість різних міжнародних ярмарків. Найбільш відомі щорічні (вересень) Міжнародні Машинобудівні ярмарки Брно, що проводяться на великій виставковій площі з сучасними павільйонами.
У Карлових Варах проходять Літній фестиваль опери та оперети, європейський фестиваль туристичних фільмів, джазовий фестиваль, фортепіанні конкурси, симфонічні концерти. На Міжнародному кінофестивалі, який проводиться щорічно на початку липня, можна побачити багато зірок світового кіно.
У Пелгржімове проводиться щорічний фестиваль рекордів і курйозів (червень), переможці якого потрапляють до Книги рекордів Гіннеса.
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЧЕХІЮ
Чехія - це одне з найпопулярніших туристичних напрямків Європи. Багата датами і подіями середньовічна історія Чехії подарувала нам колосальну кількість цікавих фактів.
1. Історична назва Чехії - Богемія, походить від назви кельтського племені «боїв», які довгий час населяли територію сучасної Чехії.
2. Чехія славиться унікальним, що складається з останків не менше 40 тис. Людей, «кладовищем» у вигляді церкви (Костніца або церква з кісток).
3. Чеське пиво має далеку й цікаву історію. Перший пивоварний завод був побудований в 1118 році. На даний момент в Чехії функціонують найбільш продуктивні і сучасні заводи в світі. Чеське пиво, котре асоціюється з рогатою твариною, від якої йде неприємний запах - це, звичайно ж, знамените пиво «Козел».
4. Ще один цікавий факт, про який знають не всі, це те, що Чехія може Вам запропонувати незвичайні для Європи сорти цього напою: кавове, бананове, вишневе.
5. У Вас з'явиться можливість відвідати найменше місто Чехії і всієї Центральної Європи - Рабштейн. Воно знаходиться недалеко від міста Пльзень. Постійними жителями якого є всього 10-15 чоловік. Будівлі що залишилися використовуються як дачі їх же власниками.
6. У Чехії існує більш 2000 замків, веж і руїн замків - це найбільша кількість у світі (після Бельгії і Франції).
7. Туристи в своїх відгуках та тижневик Scotsman повідомляють про те, що відвідавши міста Чехії, є можливість отримати струс мозку, вибите око або зламані кінцівки. Причина? Гладіаторські бої в Чехії. Проводяться вони в закритих чеських клубах, найцікавішим є той факт, що там немає суддів, а бій вважається закінченим, коли хто-небудь з учасників не зможе встати.
8. Посольство Чехії в цілях пропаганди розповість Вам, що Чехія - одна з небагатьох країн на землі, чиї кордони видні на фотографіях супутника з відстані 900 км, а Празький град представляє собою найбільший замок Чехії та світу (але навіть крім цієї пам'ятки Чехії, в цій країні дійсно є що подивитися).
9. Перший витверезник на світі був організований в 1951 році в Празі
10.Сама чеська мова настільки цікава, що людям з чутливою артикуляцією доведеться попотіти. Адже в чеській мові є багато слів без єдиної голосної (існують навіть цілі такі речення), в той час як наголос може стояти на приголосний звук.
Так Ваше життя в Чехії може стати суцільними веселощами:
- "Вонявкі", "вуне" в перекладі з чеської – парфуми.
- "Черстві потравіни" - свіжі продукти.
- "Падло з бидлом на плавідлі" - статний хлопець з веслом на човні.
- Напис на рекламному щиті з Кока Кола: "Доконали тварюка!" - Це всього лише потужний - рекламний слоган - "Досконале творіння!".
- У Празі над входом до деяких розважальних закладів красується напис - "Дівки даром" - це всього лише означає, що дівчата не платять за вхід.
- Житловий будинок - "барак".
- Шкарпетки - "поноски", "поножкі".
- Ганьба зліва - увага знижки.
- Йізденка - квиток.
- Змзрліна - морозиво.
11. Попосидівши в історії Чехії можна з'ясувати, що жебрацтво - одна з найдавніших тамтешніх професій. Було навіть організовано «товариство жебраків», а ставали його членами зазвичай немолоді шахтарі.
12. Перші фруктові йогурти на світі з'явилися в 1933 в Чехії.
13. Перший в історії ярмарок була організована в 1754 році в чеських Велтрусах. Ярмарок товарів відвідала і Марія Тереза.
14. Найстаріший працюючий скляний завод в Європі знаходиться в чеському селі Хржібска (працює з 1414).
15. Якщо ви вперше в Чехії, то переходячи дорогу на зебрі, можете бути спокійні, вас обов'язково пропустять. Звичайно, як і скрізь бувають винятки, але майже завжди тутешні водії зупиняються за кілька метрів до пішохідного переходу.
16. Що стосується загальноприйнятих правил поведінки, то в громадських місцях, наприклад, вважається абсолютно нормальним голосно сякатися.
17. Чехи обожнюють тварин і, прогулюючись вулицями Чехії можна зустріти досить багато літніх людей, які гуляють з породистими собаками. Майже на кожному куті є зоомагазин, а професія ветеринара є однією з високооплачуваних. На вулицях Чехії вкрай рідко можна зустріти бездомних тварин, що свідчить про те, що в цій країні тварин люблять і ставлення до них таке ж як і до людини.
18. Петршінська вежа в Празі є копією Ефелевої в Парижі
19. Чеська Республіка майже повністю оточена горами (за винятком південної частини в районі Австрії та Словаччині).
20. Чехи можуть похвалитися самим високим рівнем вживання пива на душу населення. Обсяги споживання цього напою на душу населення склали понад 160 літрів на рік. Це абсолютний світовий рекорд. Вслід за чехами в рейтингу споживання пива йдуть німці з 130 літрами.
21. У Празі дуже чиста вода і без запаху. Можна пити прямо з-під крана.
22. У вуличних кафе на столах стоять тарілочки з солоними кренделиками до пива. Коли ви будете розраховуватися за пиво, кількість кренделиків перевірять і якщо ви щось з'їли - вам внесуть це в рахунок.
23. У Чехії є китайські фастфуди, де продають величезні порції їжі, з'їсти які одній не дуже голодній людині буде вельми проблематично. Однак якщо доплатити трохи і попросити ще один комплект столового приладдя, то порцію їжі можна буде поділити на двох чоловік.
24. У Чехії небагато людей які палять, так як тут це вельми дороге задоволення. До того ж мало хто палить на ходу, мабуть бережуть здоров'я.
25. У Празі є прохід між будинками шириною 70 сантиметрів, де висить справжній світлофор. Але працює він не для машин, а для того, щоб йдучи з різних кінців вулиці перехожі не наштовхнулися одне на одного. Частина джерел називає цей прохід вулицею Винарна Чертовка, але це не офіційна назва вулиці - просто таким чином пивна «Чертовка», яка знаходиться неподалік, зробила собі рекламу.
26. У Празі біля цегельні Гергети є електромеханічна статуя двох пісяючих чоловіків, створена скульптором Давидом Чорним. Причому струменя води не просто падають на землю, а під управлінням комп'ютера «виписують» відомі цитати знаменитих мешканців Праги. Відвідувачі можуть навіть попросити статую написати свій текст, відправивши SMS.
27. Дивно, але в ясний літній день з деяких районів Праги можна побачити Ейфелеву вежу.
28. Цікавий факт про релігію: близько 35% населення - атеїсти, 45% - не змогли відповісти на питання, 10% - прихильники римсько-католицької церкви, 10% сповідують інші релігії.
29. Близько 45% шлюбів закінчуються розлученнями.
30. Сумний факт: 77% дітей до 15 років живуть тільки з одним з батьків.
31. Населення країни перевищує 10,5 млн. чоловік. Цікаво знати, що Чехія входить в число найбільш густонаселених країн Європи: щільність населення становить 133 чол. / км2.
32. Середня тривалість життя населення Чехії одна з найвищих у Європі. У чоловіків вона становить 74,4 року, у жінок 80,6 років.
33. Чеська кухня може похвалитися дивовижною різноманітністю м'ясних страв. Чехія - один з лідерів споживання м'яса в Європі.
34. Цікавий факт: цукрові кубики були винайдені в Чехії в 1843 році.
35. Якщо Ви вирішили прийти в гості до чеха без запрошення, то знайте, що це буде прийнято як неповагу або спроба його принизити.
36. У Чехії найбільше іммігрантів з України. Їх налічується більше 110 000 чоловік. Слідом за українцями йдуть словаки. Їх налічується близько 80 000 чоловік. Населення країни більшою мірою збільшується за рахунок імміграції.
Цікаво знати, що уряд веде політику зменшення кількості іноземних працівників. Якщо іммігрант особисто захотів повернутися на батьківщину, то йому оплачується проїзд і видається 500 євро.